X
تبلیغات
زولا
جمعه 29 مهر‌ماه سال 1384 ساعت 05:14 ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

راه عاشقی...


برگرفته از مجالس حجه الاسلام  علیرضا پناهیان با تصرف
.... در این عصری که احتمال ظهور  امام عصر(عج) بسیار زیاد است  ما برای زمینه سازی ظهور خیلی نیاز داریم که بشنویم و بدانیم تا عاشق شویم و تشنگی  ظهور دروجود ما ایجاد شود «عاشق شو ور نه روزی کار جهان سراید »  بعد از اینکه این عطش عاشقی در ما ایجاد بشود وپی به حقیقت بردیم  کم کم باید راههای عاشقی را یاد بگیریم
یکی از راههای بدست آوردن عشق به امام زمان و زمینه سازی امر ایشان مهربانی  به دیگران است  چون چیزی که سدّ  راه مهرورزی  به آقا است در حدعاشقی  حب نفس  یا خود خواهی است و اینکه انسان همه چیز را برای خود بخواهد و آدم خود خواه هم عاشق  شدنی نیست  پس این خود خواهی را باید یک جایی ذبح کرد«تو خود حجاب خودی ، حافظ از میان برخیز» ما چگونه  این حب نفس را از بین ببریم ؟ چگونه رقت قلب پیدا کنیم؟ اینها لوازم عاشقی هستند. دلهای مستعد برای مهر ورزی دلهایی اینچنین هستند.این راه بسیار روشن است وانسان باید سعسی کند که به اندازه ی طاعت وتوانش پیش برود آنگونه که امام علی (ع) تا کید می کند به قدر طاعتت ، به قدر امکاناتت  طی کن . البته  این راه نباید  در نظر ما سبک جلوه کند  چون انسان وقتی راه پیدا کرد به این مسیر با ید با سر برود ، دوان دوان حرکت کند نه با تانی . این راه راه تانی وصبر نیست خوب حالا خود خواهی را چطور ما می توانیم از بین ببریم،  با مهربانی  کردن به دیگران .
تو جزء کسانی نباش که وقتی یک نفعی به خودشان می رسد شاد می شوند ، عیدشان یعنی شادی  خودشان  جزئ آدمهای عاشق پیشه باش ، عیدشان یعنی شادی دیگران.
اگر انسان به دیگران خدمت کند و دل بدست بیاورد آن موقع  می بینید چه رقت قلبی در او ایجاد می  شود و وقتی همه به یکدیگر مهربانی کنند  نا مهربانی رنگ می بازد  . مهربانی را در جامعه زیاد کنیم  تا نا مهربانی  از بین برود چون خیلی ها  همت  عاشق شدن ندارند امّا اگر در فضای جامعه ای مهربانی فر هنگ شود  خجالت می کشند  نامهربانی کنند آنها هم به راه می آیند.در اینصورت  یک صفا ورقت قلبی همه ی  جامعه  را فرا می گیرد آنگونه که هم خودسازی است وهم جامعه سازی است.
راه دیگری هم برای عاشقی هست، ما باید بدانیم که می خوا هیم عاشق چه کسی بشویم به کسی  ،کسی که مولا وصاحب ما است بله برای اینکه محبت ما نسبت به لیشان  تبدیل به عشق شود  باید ایشان را در حد توان  خویش بشناسیم و علاقه ای  که به آقا داریمرا درک کنیم و بدانیم که جنس ای  دوست داشتن از جنس علاقه ی  عبد به مولا است وبعد از این اگر کمی  نسبت به ایشان مطیع باشیم و از امام زمان اطاعت کنیم وچند بار به مولا  چشم بگوییم کم کم در خود مزه ی این عشق را می چشی وبعد درک می کنی معنی ان شعر را که «شب گر رخ مهتاب نبیند سخت است
نوکر رخ ارباب نبیند سخت است»

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo